Studijní pomůcky

Mezi velice časté dotazy patří, jaký počítač vybrat pro studium na grafické škole.

Tak se na to pojďme podívat :)

Na obor AGA, FFT a GD budete potřebovat programy firmy Adobe a 3D software od Autodesku.

Nejnáročnější jsou na výkon stroje programy After Effects a Premiéra. Těmto programům věnujte pozornost a volbu výkonu tak zohledněte těmto dvěma programům...ostatní programy by měli fungovat bezchybně, pokud bezchybně pojedou Aftery a Premiera.

Existuje na internetu stránka, kde se dají zjistit hardwarové požadavky pro PC i MAC (viz. konec článku). Pověřte výběrem vašeho prodejce počítačů ve vašem městě nebo si nechte poradit na internetovém obchodě.
Konkrétní značku nepreferujeme, toto rozhodnutí je na vás.
 
Tady je výčet důležitých parametrů:
  • Veledůležitým parametrem je Full HD displej (1920x1080).
  • Výkonná grafická karta (řada GTX nebo podobné konkurenční karty od AMD). Zvolená karta musí být kompatibilní se softwarem viz. odkaz na konci článku!!!
  • Určitě je dobré mít SSD (m.2) disk o kapacitě min 250GB pro rychlý přístup k datům.
  • Vícejádrové procesory jsou už zaběhlým standardem. Procesory od firmy AMD mají v současnosti (píše se rok 2020) vyšší výkon než procesory Intel a šušká se, že jsou pro práci v Adobe vhodnější...volbu nechám na vás.
  • Doporučuje se 16GB RAM, ale i s 8GB RAM to funguje dobře (vyzkoušeno).
  • Ve stroji mít nainstalován windows 10, verze Home či Pro.  Kdo nemá rád windows a chce raději MAC, tak poslední podporovaný OSX nyní v roce 2020 je High Sierra. To se každý rok posouvá. Obecně platí, že aktuální Adobe software půjde nainstalovat vždy na poslední 3 generace OSX.

Na této stránce jsou požadavky jak pro Windows tak pro Mac. Ve spodní části stránky je výčet podporovaných grafických karet (Recommended graphics cards)!!!
https://helpx.adobe.com/cz/premiere-pro/system-requirements.html
 

!!! V současné době (duben 2021) nejsou dlouhodobě na trhu z různých důvodů výkonné grafické karty.